Lenovo’nun Snapdragon X Elite işlemcili laptopu Geekbench’te göründü

Qualcomm’un Snapdragon X Elite işlemcisi, Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere 2023’ün Ekim ayında tanıtıldı. Bu işlemci, özellikle tasarımı Qualcomm tarafından geliştirilen Oryon CPU ile dikkat çekiyor ve rekabetçilerine kıyasla daha iyi performans vadetmesiyle öne çıkıyor. Ancak, Lenovo’nun bu işlemciyi barındıran bir modeli üzerinde yapılan testler, Qualcomm’un iddialarının gerisinde kalan sonuçlar ortaya koydu.

Geekbench 6.2 testlerinde, Snapdragon X Elite‘in tek çekirdek performansı 1,628, çok çekirdek performansı ise 11,392 puan olarak kaydedildi. Bu sonuçlar, Qualcomm’un kendi testlerinde elde ettiği 2,777 (tek çekirdek) ve 14,056 (çok çekirdek) puanlık sonuçların oldukça altında kaldı. İşlemcinin hangi güç tüketiminde çalıştığı belirtilmese de, 8+4 çekirdekli bir yapılandırmaya sahip olduğu biliniyor.

Lenovo’nun Snapdragon X Elite işlemcili laptopu Geekbench’te göründü

Performansın düşük çıkmasının nedeni tam olarak açıklanmamış olsa da, saat hızlarında yaşanan tutarsızlıklar, işlemcinin optimize edilmemiş bir ön üretim örneği olabileceğine işaret ediyor. İşlemci ayrı bir testte değerlendirildiğinde ise tek çekirdek performansı 2,574, çok çekirdek performansı 12,562 olarak daha iyi sonuçlar verdi, bu da ilk testte kullanılan Lenovo dizüstü bilgisayarının daha fazla optimizasyona ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor.

Lenovo dizüstü bilgisayarında bulunan ve ismi belirtilmeyen Adreno GPU’su da benzer şekilde, muhtemelen işlemcinin ön üretim durumu nedeniyle, Geekbench OpenCL testinde düşük bir performans sergileyerek sadece 10 puan aldı. Cihaz, 32GB RAM ile donatılmış ve Windows 11 Pro Insider Preview sürümünde çalışıyor.

Snapdragon X Elite, Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlar için büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, ilk benchmark sonuçları, Qualcomm’un piyasaya sürülmeye hazır hale gelmeden önce bazı optimizasyon çalışmaları yapması gerektiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x